خواست ناممکن- چاپ دوم

 انتشارات Polity در سال ۲۰۱۳ کتابی با عنوان «Demanding Impossible» (خواست ناممکن) را منتشر کرد. این اثر نوشته «اسلاوی ژیژک» است که کامران برادران آن را به چاپ رسانده است. نشر «حکمت کلمه» اخیرا ترجمه این کتاب را راهی بازار کرده است.

ژیژک در این اثر بیش از ۳۰ موضوع را برای بحث طرح کرده است. «سیاست و مسئولیت» عنوان نخستین بحثی است که این فیلسوف اهل اسلوونی آن را برای خوانندگان اثر خود تشریح کرده است. «وسواس به هارمونی و سیاسی‌سازی اخلاق» دیگر مباحث این اثر را تشکیل می‌دهند.

خوانندگان در ادامه مطالعه این اثر می‌توانند «باشد که در دوران جالب زندگی کنی» را از نظر می‌گذرانند و در ادامه نیز «دنیای دیگری ممکن است» را مطالعه می‌کنند. «کاربرد عمومی رسوایی» و «پرده ادب/ ژست تهی و اجرایی‌ها» و نیز «کاربرد ویرانگری تئوری» از دیگر مفاهیمی است که ژیژک در اثر خود به شرح و توضیح آن پرداخته و در ادامه نیز بحث درباره «شکل‌بخشی به وضعیت پرولتاریایی» را دستمایه تالیف اثر خود قرار داده است.

علاقه‌مندان در ادامه مطالعه کتاب «خواست ناممکن»، «وحشت از عشق واقعی» را می‌‌آموزند و در کنار آن توضیحات ژیژک درباره «مسیحیت، انبوهه و خیال خام» را می‌خوانند. «امکان کلیت انضمامی»، «مبارزه همگانی برای آزادی» و «ناممکن اتفاق می‌افتد» از جمله مباحث پایانی این اثر است.

در بخشی از این اثر ژیژک در پاسخ به پرسشی چنین گفته است: «به نظر من اتفاقات عجیبی در جریان است. در کشورهای غربی و در آمریکا احمقی تمام عیار و مشمئز‌کننده هم می‌تواند رییس حکومت باشد؛ حد و مرزی در این زمینه وجود ندارد.»

«خواست ناممکن» در ۱۸۴ صفحه، شمارگان یک‌هزار نسخه از سوی نشر «حکمت کلمه» منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *