وست وود

کتاب «وست‌وود» با عنوان فرعی یادداشت‌های روزانه یک نویسنده ناشناس ششمین کتاب مستقل شعر سینا سنجری است که به تازگی از سوی انتشارات حکمت کلمه منتشر شده است. وی این کتاب را در فاصله سال‌های ۹۳ تا ۹۷ نوشته است.

سنجری که بیشتر آثارش تاکنون در قالب‌های کلاسیک شعر پارسی بوده در این کتاب از محدودیت‌های قالب فراتر می‌رود و نوعی شعر آزاد متکی بر جریان سیال ذهن را تجربه می‌کند. شاعر در «وست‌وود» از کاربست تکنیک‌های مرسوم که ادبیت اثر را برجسته می‌کنند دوری جسته تا محصول نهایی در فضایی میان داستان و شعر آونگان باشد.

«وست‌وود» را می‌توان نوعی روایت شاعرانه زیستن در منطقه‌ای فرضی به نام وست وود دانست که با توجه به شواهد باید جایی در سواحل غربی آمریکای شمالی باشد. این روایت شاعرانه از زبان شاعر به توصیف وست وود و ساکنان آن در بازه زمانی نامشخص، دایره‌وار و بی آغاز و پایانی می‌پردازد که در آن رویدادها از پیوستگی و پیشی و پسی زمانی مشخص پیروی نمی‌کنند.
 

در این کتاب شخصیت‌هایی حضور دارند که در طول روایت گوشه‌هایی از منش شخصیتی‌شان معلوم می‌شود. شاید مهم‌ترین شخصیت کتاب نویسنده‌ای باشد به نام استیفن کراس که به تنهایی در خانه‌اش زندگی می‌کند و ظاهرا به نوشتن آخرین کتابش مشغول است. سنجری در پیش درآمد کتاب که می‌شود آن را بخشی از کتاب دانست به نامعلوم بودن نویسنده وست وود اشاره می‌کند و آن را یادداشت‌های روزانه یک نویسنده ناشناس می‌خواند.

از سنجری پیش از این کتاب‌های «باغ اساطیر» (غزل )، «وقت‌های برنزی»، «اکالیپتوس تنها» (سپید و سایفایکو)، «گل‌های تاریکی» (غزل) و «وقت‌های زمان» (رباعی) در ایران به چاپ رسیده است. او همچنین کتابی دارد به نام مکاشفه هشت که در آن به تماشای شعر سهراب سپهری رفته است.

گفتنی است این شاعر ایرانی مقیم کانادا به تازگی کتابی حاوی سایفایکو (هایکوی علمی تخیلی) با عنوان  Quantic  Somnia (رویاهای کوانتومی) به زبان انگلیسی در شهر ویکتوریای کانادا به چاپ رسانده است.

کتاب «وست‌وود»، ششمین کتاب مستقل شعر سینا سنجری در ۲۴۴صفحه، شمارگان ۵۰۰نسخه و به‌بهای ۴۳هزارتومان از سوی انتشارات حکمت کلمه منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *