هنر معترض

«هنر معترض» منتشر شد

«هنر معترض» منتشر شد

«هنر معترض؛ مقالاتی پیرامون شور و جسارت» نوشته جانت وینترسون با ترجمه نیلوفر خسروی منتشر شد.

به گزارش ایسنا، این کتاب که شامل جستارها و مقالات جانت وینترسون، داستان‌نویس بریتانیایی، است در ۲۳۰ صفحه با قیمت ۶۵ هزار تومان در نشر حکمت کلمه منتشر شده است.

در معرفی ناشر از این کتاب آمده است: «هنر معترض» یا «مقالاتی پیرامون شور و جسارت» نامی‌ است که وینترسون روی ۹ مقاله از مقالات خود گذاشته است. مقالاتی که جدای از ایده‌های مفهومی‌شان که پیوستگی و استقلال خود را دارند، شور و جسارت در تک‌تک‌شان موج می‌زند.

مقاله‌ اول روایت مواجهه‌ اتفاقی وینترسون در یک خیابان‌گردی با یک تابلو نقاشی است. او این مواجهه را با خود به یک کتاب‌فروشی می‌برد و با تنیدن دور این مواجهه و واکاوی خودش و مواجهاتش با هنرهای دیداری مقاله‌ای شورانگیز پیرامون هنر می‌نویسد.

وینترسون معتقد است که: «رسانه هنر را چپاول کرده است.» و می‌نویسد: « اطمینان دارم اگر به‌عنوان یک جامعه، هنر را جدی بگیریم و صرفاً به‌عنوان تزیینات یا سرگرمی به آن نگاه نکنیم و در عوض برای‌مان مانند روحی زنده باشد، خیلی زود خواهیم آموخت که هنر چیست و چه چیزی هنر نیست.»

در بخش دوم کتاب، دگرگونی، چهار مقاله‌: «نویسنده، خواننده، واژه‌ها»، «شهادت علیه گرترود استاین»، «موهبت بال داشتن» و «حجاب واژه‌ها» آمده است و در بخش سوم یعنی جذبه و انرژی چهار مقاله‌ «روان‌سنجی کتاب»، «تخیل و واقعیت»، «هنر و زندگی» و «کاری از آن خودم» که یادآور نام اثر ویرجینیا وولف «اتاقی از آن خودم» است.

تک‌تک مقالات و جستارها در کنار ایده‌های جذاب‌شان پر از انرژی‌اند، همان‌طور که خودش در مقاله‌ آخرش نوشته است: «هنر گونه‌ای انرژی و فضاست.»

#حکمت_کلمه #نشر_حکمت_کلمه #هنر_معترض #با_سیمرغ_واژه_ها #خواندنیها_کم_نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *